مشاهده جزییات خبر

ابر ریباند چیست؟


ابر ریباند یک محصول پلی یورتان قالبی است که از تکه های ابر خرد شده ( آسیاب شده) که توسط بایندر به هم چسبانده شده اند تولید می شود. تولید کنندگان ابر همیشه به دنبال راهی برای بازیابی ضایعات ابر به منظور به حداقل رساندن هزینه های تولید هستند. با این وجود، معمولا ۳۰ درصد ابر پس از برش و شکل دهی فوم در حین تولید به ضایعات تبدیل می شوند. بدون بازیابی، این مقدار ضایعات اتلاف هزینه برای تولید کنندگان محسوب می شود.

با توسعه روش های عملی بازیافت پلی یورتان، تقریبا هر قطعه از ضایعات فوم قابل بازیابی است. بخش عمده ای از فوم های انعطاف پذیر پلی یورتان به تکه های کوچکی آسیاب و خرد می گردند و به عنوان زیر لایه فرش مورد استفاده قرار می گیرند. این روند آنقدر موفق است که در بسیاری از کشورها تقاضا برای فوم ضایعاتی از عرضه آن پیشی گرفته است. تولید کنندگان فوم ریباند زیرلایه فرش به طور سالانه ۲۰۰ میلیون کیلوگرم فوم ضایعاتی مصرف می کنند.

هر کیلوگرم ابر ضایعاتی که به فروش می رسد، کمک به کاهش هزینه تولید محصول ابر تولید شده می کند. اما چگونه می توان ضایعات فوم سود را بازیافت نمود. فرایند تولید فوم ضایعاتی یازیافتی به زیرلایه ریباند فرش بسیار ساده است. دستورالعمل های خاصی برای تسهیل در فرایند بازیافت فوم ضایعاتی وجود دارد. اول اینکه فوم ضایعاتی باید تمیز ، خشک و عاری از مواد دیگر باشد. یک قطعه کوچک فلزی ممکن است خسارات جدی بر دستگاه تولید فوم ضایعاتی وارد نماید.

با وجود آنکه بخش عمده فوم های پلی یورتان ضایعاتی به عنوان زیرلایه فرش استفاده می شود، ضایعات فوم می تواند در صنعت بسته بندی، پر کردن بالشت، اسباب بازی و عروسک سازی مورد استفاده قرار گیرد. دانسیته نسبتا بالای فوم ریباند و قابلیت برگشت پذیری بالا، فوم ضایعاتی را گزینه مناسبی درتولید بالشتک در مبلمان سازی، عایق صوتی، کفپوش ورزشی و کابربردهای دیگر تبدیل نموده است.

کیفیت ابر ریباند می تواند تحت تاثیر انتخاب مواد اولیه، اندازه تکه های ابر، ضریب تراکم، نوع و کیفیت بایندر متغیر باشد. به همین دلیل، ابرهای ریباند انعطاف پذیر قابلیت استفاده در کاربردهای خاصی را پیدا می کنند که تاکنون توسط فوم های سرد یا فوم های گرم تزریقی قابل دستیابی نبوده است.

فرایند تولید ابر ریباند شامل مراحلی به شرح ذیل می باشد:

  • جمع آوری و دسته بندی ( بر اساس اندازه) ابر ضایعاتی
  • خرد کردن ضایعات فوم با آسیاب
  • مخلوط کردن با بایندر یا چسب
  • متراکم نمودن به شکل و دانسیته مطلوب
  • عمل نمودن چسب یا بایندر
  • پخت با چسب یا بایندر
  • برش ابر ریباند به اندازه های مختلف
  • دسته بندی: کلی
جدید ترین اخبار
Image

پلیول (Polyol) چیست؟

1399/9/21

پلی ال چیست؟ پلی ال، که اغلب با نام پلیول دیده می شود. یک ترکیب پلیمری با دو گروه هیدروکسی ...

بیشتر بخوانید

Image

تولوئن دی ایزوسیانات

1399/9/21

تولوئن دی ایزوسیانات یا تی دی ای، یک ترکیب آلی (آروماتیک) از خانواده ایزوسیانات ها است، که ...

بیشتر بخوانید

Image

فوم گرم

1399/9/21

فوم پلی اتیلن و فوم پلی استالین اغلب در زمینه های عایق های حراراتی، ضربه گیر، عایق صوتی و ...

بیشتر بخوانید

Image

پلی یورتان چیست

1399/9/26

پلی یورتان ویا پلی اورتان PU بصورت مواد سخت و یا نرم تولید می گردد که یکی از کاربردهای ای ...

بیشتر بخوانید